Eldritch Horror - kooperace na stole

I takové skvosty, jako "Člověče, nezlob se", mohou mít svého Azathotha .. po hraní hry Eldritch Horror má vlastně všechno svého Azathotha... Ovšem když v již zmíněném deskoherním evrgrýnu (piš nevergreenu) .. tedy česky řečeno hustodržáku .. hodíte jedna, posouváte se vpřed a svět se nezboří. Při hraní deskové kooperační hry se ovšem při hodu oné jedničky můžou dít věci ... ale zase to není nic strašlivě hrozného, jen konec světa, rychlá smrt vašich kooperantů a tak. Navíc, jak už to u moderního deskohraní bývá, taková jedna hra může trvat od jedné do desíti hodin, a sice podle toho, jak moc se daří házet kostkami. 

Pohledem nezaujatého a nezkušeného herce se první kontakt s hrou jeví jako herní plán připomínající mapu světa a vedle plánu několik kupiček karet různých velikostí, které připomínají sadu pro zdatného kouzelníka kabaretu někde v okrajové čtvrti Bruntálu. Okolo si sedne až šest souputníků, přičemž si dokážu představit variantu pro jednoho .. a hned potom odjezd do Bohnic. Společně se snaží zabránit konci světa, pokud je hráč seznámen s dílem H. P. Lovecrafta a jeho mýtem Cthulhu, budou jasné souvislosti a hraní bude o to zábavnější .. a taky budete vědět, kdo je to ten Azathot :o)

Výklad pravidel by se dal shrnout do následujícího souboru činností, které provádí jednotliví hráči postupně za sebou .. nejprve provedete takovou přípravu (přesun, uzdravení, nákup, obchod atd.), které se říká akce .. pak provede akci (souboj, hádanky, zavření démonického portálu), které se akce neříká, říká se jí střetnutí .. no a následně hra zhodnotí úspěšnost vašich skutků a naháže vám klacky pod nohy, aby se další kolo hrálo zase o trochu lépe. Úspěšnost těchto fází, a tedy odvrácení konce světa a vaší smrti, závisí zcela na tom, jak dobře hodíte kostkou. Zpravidla 1 - 4 znamená průser a 5 - 6 znamená pohodu a nadšení. Každý hráč do hry samozřejmě vstupuje zastoupený pečlivě vybranou postavičkou různých povolání a schopností, které z pohledu klasického rpg lze rozlišit jako bojovníky, kouzelníky a ostatní čičmundy.

Pokud budu hledat zábavu pro menší partu lidí na dlouhé zimní večery, určitě po téhle deskopecce sáhnu. Jde o trochu jiné hraní, jelikož nesoutěžíte mezi sebou, ale snažíte se společnou silou porazit hru. A to nás baví!